Skip links

5 najczęstszych błędów popełnianych przy pozycjonowaniu strony www

Pozycjonowanie nie jest prostą sztuką i stosunkowo łatwo jest popełnić w niej błędy, które później rzutują na słabe pozycje w wyszukiwarce Google. Na podstawie doświadczenia zebraliśmy kilka najczęstszych, które popełniane są nie tylko przez mało doświadczonych pozycjonerów, ale także niektóre agencje SEO, które przecież powinny mieć w tej materii odpowiednią wiedzę.

1. Duplikowanie treści

Rzecz szczególnie widoczna w sklepach internetowych, gdzie właściciele najczęściej wykorzystują te same opisy w różnych miejscach, np.: na Allegro, portalach społecznościowych, czy też wręcz kopiują je od konkurencji. Zazwyczaj nie mają świadomości, że takimi działaniami sobie szkodzą, bo Google nie lubi duplikatów.

Rozwiązanie?

Przeskanować stronę narzędziem, które wykryje duplikaty, my polecamy http://www.copyscape.com/. Następnie nie pozostaje nic innego, jak przeredagować wykryte zduplikowane treści tak, aby stały się unikalne.

2. Nie monitorujesz efektów

Prowadzisz działania SEO, ale nie analizujesz na bieżąco swoich pozycji w wyszukiwarce oraz efektów, jakie przynoszą Twoje działania? Zacznij to robić jak najszybciej, bo inaczej nie ocenisz, które elementy sprawdzają się lepiej, a jakie trzeba poprawić.

Google udostępnia szereg bezpłatnych narzędzi w ramach Google Webmater Tools. Nie można zapominać o flagowym Google Analytics, które jest mocno rozbudowanym narzędziem, umożliwiającym śledzenie ruchu, konwersji oraz zachowania użytkowników na stronach www.

Strony www Warszawa

3. Brak certyfikatu SSL

Przed rozpoczęciem kampani SEO odpowiednio dobierz słowa kluczowe. Absolutnie nie radzimy się śpieszyć, tylko spokojnie przeanalizować, jakie frazy mogą wpisywać w wyszukiwarkę Twoi potencjalni klienci. Od tego zależy jakie wyniki z pozycjonowania osiągniesz.

4. Źle dobrane słowa kluczowe

Wydaje Ci się, że protokół SSL trzeba instalować tylko na stronach, które przetwarzają wrażliwe dane użytkowników, np. numery kart kredytowych? Nic bardziej mylnego. Google przyznaje, że strony korzystające z szyfrowanych połączeń SSL, mogą liczyć na wyższe pozycje w rankingach wyszukiwania.

Co więcej, przeglądarka Chrome poinformuje użytkowników o tym, że takowego certyfikatu SSL nie posiadasz, co może wiele osób zwyczajnie odstraszyć z obawy o bezpieczeństwo komputera.

5. Brak mobilnej wersji strony internetowej

Tego już nie da się zatrzymać. Ruchu mobilny na stronach internetowych przewyższa ten, który generowany jest z przeglądarek na komputerach. Google zapowiedziało, że strony, które poprawnie wyświetlają się na telefonach i tabletach, będą faworyzowane w wynikach wyszukiwania, w przeciwieństwie do tych, które takiej optymalizacji nie mają.

Oczywiście to nie są wszystkie błędy. Wymieniliśmy te, które spotykamy najczęściej i przeważnie są popełniane nieświadomie. Chciałbyś, abyśmy przeanalizowali Twoją stronę i sprawdzili, czy nie masz na niej wąskich gardeł, które blokują osiąganie wyższych pozycji w wyszukiwarkach, szczególnie pod względem jej wersji mobilnej? Zapisz się na bezpłatne konsultacje, a chętnie wszystko wyjaśnimy i podpowiemy kilka skutecznych rozwiązań