Skip links

UI czy UX – co jest ważniejsze dla użytkownika strony WWW?

Mieszanie pojęć UI oraz UX zdarza się na porządku dziennym. Warto jednak wiedzieć, czym konkretnie jest User Interface oraz User Experience, a także czym różnią się między sobą. Czy możemy określić, które pojęcie jest ważniejsze dla użytkownika strony internetowej.

1. UX – oddziaływanie na emocje

User Experience odpowiada na pytanie: jakich emocji użytkownik doświadcza podczas komunikowania się z produktem i czego oczekuje od produktu. UX design zajmuje się przede wszystkim projektowaniem doświadczeń użytkownika, a tym samym oddziaływaniem na jego emocje podczas interakcji z produktem.

UX designer dba o to, by interakcja z interfejsem przebiegała jak najbardziej korzystnie dla użytkownika, a podejmowane kroki w oprogramowaniu były całkowicie intuicyjne.

2. UI – projektowanie interakcji z interfejsem

User Interface design to projektowanie interfejsu użytkownika, za pomocą którego komunikuje się on z produktem. UI designer odpowiada zatem za projekt menu, dobór elementów multimedialnych i grafik, odpowiadanie za branding wizualny, czy proponowanie układu i hierarchii wizualnej.

Osoba projektująca interfejs – podobnie jak UX designer – nie ma lekkiego zadania. Nadrzędnym zadaniem UI designera jest dopasowanie zawartości, przekazywanych informacji i układu aplikacji oraz stworzenie z tego wszystkiego elastycznego, atrakcyjnego i intuicyjnego interfejsu.

Czym zatem różnią się te dwa pojęcia i które z nich jest ważniejsze dla użytkownika?

UX oraz UI są silnie ze sobą powiązane. UI designer pracuje w ścisłej kolaboracji z UX designerem, a UX designer tworzy w oparciu o wypracowane rozwiązania z zakresu User Interface.

Zarówno UI, jak i UX są tak samo istotne z punktu widzenia użytkownika końcowego. Sam wygląd i odczucia nie zdziałają nic bez funkcjonalnego interfejsu. Z kolei intuicyjny interfejs nie będzie współgrał ze szpetnym i topornym designem.